Blog Yorumlarının SEO Üzerindeki Etkisi

Trendler gelirler ve geçerler. Buna blog yorumları dahildir. Bundan 150 yıl önce insanlarla iletişim kurmanın tek yolu mektuplardı. Şimdilerde ise anlık mesaj göndermeden video konferanslara kadar bir dizi farklı teknolojiyle karşı karşıyayız.

Her yıl yeni bir teknolojinin ortaya çıkışı demek. Bir zamanlar ana iletişim şeklimiz olan şey şimdi modası geçmiş kabul edilir. Benzer durum link oluşturma konusunda geçerlidir. Sorumuz gayet basit: Blog yorumlarının SEO'ya etkisi tam olarak nedir?

Blog Yorumlarının Etkili Olmaması

Bir zamanlar diğer insanların bloglarında kendi sitenize ait bir linke yer verecek şekilde blog yorumu bırakmak backlink elde etmek için basit ve hızlı bir yoldu. Bu sırrı keşfeden yerler biraz daha ileri giderek "blog yorumlama hizmetleri" dahi teklif eder hale geldiler.

Sonuç? Herkes internet ortamında spam mesaj yağdırır oldu. Mükemmel içeriklerin altında gönderilen alakasız spam mesajlar, diğer sitelere bırakılan alakasız linkler gibi problemler ortaya çıktı. En sonunda Google devreye girdi.

Panda ve Penguin gibi güncellemeler sayesinde Google, bu alakasız yorumların yönlendikleri siteye değer vermeyecek hale gelmesini sağladı. Bir sayfa diğer sitelere giden yüzlerce farklı link içerebileceği için her link çok az link suyu çekmekteydi.

Şimdi, stratejik, son derece alakalı ve yüksek otoriteye sahip linkler elde etmek ilgisiz kaynaklardan gelen yüzlerce backlink elde etmekten çok daha iyi durumdur. Aslına bakarsanız SEO stratejisinde yapmanız gereken tam olarak budur.

Elbette her şey bununla sınırlı değildir. Google tüm spam içerikli backlinkler için cezalarını daha da sertleştirmiştir. Bu yüzden şüpheli kaynaklarda link içeren blog yorumlar bulduğunda onları en üst kademeden cezalandırma yoluna gitmektedir.

Bu durumların tümü bir noktada birleşmektedir. Blog yorumları link almak ve SEO'yu artırmak için hızlı ve kolay bir yol değildir. Aslında, yanlış yapılırsa cezalarla ve SEO değerinin eksilmesi gibi durumlarla karşılaşmak söz konusudur.

Blog Yorumları Ne İşe Yarıyor?

Peki, blog yorumları SEO için artık anlamlı değilse ne işe yaramaktadır? Eskisi kadar olmasa bile blog yorumlarının faydalı olduğu durumlar vardır. Bu faydalı bilmiyorsanız blog yorumları oluşturmaktan vazgeçmeyi düşünebilirsiniz.

Sektörünüzdeki insanlarla ilişkiler yaratmak

Dijital çağda gerçek ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu duymaya devam ediyoruz. Doğru kişilerle bağlantı kurmak, siteniz için başarı ve başarısızlık arasındaki farkı ortaya çıkarabilecek bir durumdur. Bu yüzden blog yorumlarını insanlarla bağlantı kurmak için kullanın.

Blog yorumları aracılığıyla bir sitenin yazarı veya sahibi ile ilişki kurmak, misafir yazarlık için ayağınızı kapıda tutmak için harika bir yol olabilir. Bu da size değerli bir backlink sağlayacaktır. Dolayısıyla çabanızı en iyi şekilde ortaya koyarken iletişim fırsatını göz önünde bulundurmalısınız.

Sitenizin dikkat çekmesini sağlamak

Blog yorumlarınızı yalnızca yazarlar ve site sahipleri görmezler. Bir yorum gönderdikten sonra, kelimeleriniz makalenin kendisinin bir parçası haline gelir. Bu makaleyi okuyan kişilerin çoğunluğu aşağıda kalan yorumları okumaya devam ederler.

Bir blog yazısına yorum yaptığınız zaman kendinizi ve markanızı daha da fazla kişiye ulaştırmış olacaksınız. Bunu stratejik olarak yapmanız durumunda hedef kitlenizde yer alan kişilerin dikkatini çekerek onları sitenize davet edebilirsiniz.

Bu yöntem size link kazandırmayabilir. Diğer taraftan doğrudan SEO'yu desteklemesi söz konusu değildir. Ancak bu yöntemi uygulayarak sitenize yönlendirilen site trafiğini artırabilir ve hatta daha fazla sosyal paylaşım yapabilirsiniz.

Potansiyel fırsatlar elde etmek

Yorum alanında sohbete eklemek için anlamlı ve alakalı bir şey bulduğunuz zaman insanların dikkat etme olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Bir yorumda uygun olduğu zaman sitenize bağlantı eklemek istersiniz. Ancak bu her zaman yapmanız gereken bir şey değildir.

Dikkat etmeniz gereken tek durum blog yorumu yaparken bağlantının yorum yaptığınız blog gönderisi ile alakalı olması kesinlikle gereklidir. Sohbete gerçekten değerli bir şey eklediğiniz zaman, okuyucuları potansiyel müşterilere veya potansiyel satışlara dönüştürebilirsiniz.

Blog Yorumlarında Başarılı Olma Adımları

Blog yorumları gönderirken başarılı bir stratejiyi takip etmek istiyorsanız aşağıdaki önerilerimi dikkate almayı düşünebilirsiniz. Bu önerilen size başarılı bir şekilde blog yorumu gönderme konusunda yardımcı olacaktır. Böylece yukarıda saymış olduğum yararları yakalamış fırsatı elde edersiniz.

1. Kişiselleştirin

Kullanıcıların yorumunuz üzerinden sitenize gitmelerini istiyorsanız kim olduğunuzu bilmeleri önemlidir. Sadece adınızı bırakırsanız insanlar sizin markanıza bağlanmayı düşünmezler. Bu nedenle, tam adınızı ve markanızın adını girdiğinizden emin olmalısınız.

Fotoğraf konusuna gelince Gravatar hesabı kullanmalısınız. Gravatar hesabınıza eklemiş olduğunuz resmin yakından çekilmiş bir resim olduğundan emin olmalısınız. İnsanların markanızı tanımalarını istiyorsanız bu adımları takip etmelisiniz.

2. Doğru insanların önüne çıkın

Blog yorumlarınızı nereye koyduğunuz en az ne söylediğiniz kadar önemlidir. Yukarıda belirttiğim gibi, yorumlarınızı yerleştirmek için alakalı siteler bulmalı ve alakalı yorumlar yapmalısınız. Ancak en önemli faktörlerden biri kitlenizin takıldığı yerleri bulmaktır.

Temel olarak sizinkilerle yakından alakalı ve sizinkiyle aynı hedef kitleye yönelmiş siteleri bulmak istersiniz. Genellikle bu tür blogları bulmanın en kolay yollarından birisi doğru şekilde Google araması gerçekleştirmektir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle kişiselleştirilmiş sonuçlar almamak için gizli sekme açın.
  • Ardından seçmiş olduğunuz anahtar kelimeye arama operatörünü kullanarak "inurl: blog" eklemelisiniz.
  • Trafiği bol olan yüksek otoriteye sahip bloglara odaklanın. Hızlı bir görünüm için yayının kaç sosyal paylaşım aldığına ve kaç yorum içerdiğine bakın.

Yorum yapmak için alakalı blogları bulmanın bir başka yolu yorum yapma özelliği etkin olan siteler için belirli aramalar yapmanıza olanak tanıyan araçlar kullanmaktır. Böylece yüksek otoriteye sahip bir yazıya ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

3. Alakalı ve kayda değer bir şey söyleyin

Popüler ve otoriter bir siteye yorum yapıyorsanız kendinizi bir yorum denizinde bulabilirsiniz. İşte bu noktada öne çıkmanın yolunu bulmalısınız. Bu yüzden blog yazısını iyice okuyarak başlamalısınız. Ardından söylemek için değerli bir şey bulmalısınız.

Yukarıda blog yorumları yazmanın artık hızlı bir backlink elde etme yolu olmadığını söylemiştim. Dolayısıyla bunu bir link fırsatı olarak görmemelisiniz. Blog içeriğine iyi yanıt vermek için biraz zaman ayırın ve orijinal yayında bulunmayan değerli bilgiler ekleyin.

4. Konuşkan olun

Bir blog yorumu bıraktıktan sonra yorumu yazıp uzlaşmayı düşünmeyin. Bu yapılacak en doğal şey gibi gözükse bile birden fazla yorum yazmak size daha farklı değerler elde etme konusunda çeşitli imkanlar sunacaktır. Örneğin şunlar söz konusu olacaktır:

  • Makaleyi ve yorumları okuyan insanlar için daha görünür olursunuz.
  • Katkılarınız değerliyse, insanların size olan saygısı artacaktır.
  • Yazar veya okuyuculara yanıt vererek onlarla etkileşimde bulunacak ve aynı zamanda onlarla bağlantı kurabileceksiniz.

5. Doğru yoruma link ekleyin

Blog yorumu yaparken adını ve linki doğru yerde geçirdiğinden emin olman gerekir. Buna başlangıçta dikkat etmen söz konusu olmayabilir. Ancak her yorumda link eklemek yerine belirli fırsatlarda link eklemek çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Örneğin, dijital pazarlama stratejileri hakkında bir yayına yorum yaptığınızı düşünelim. Yorumunuzda, makalede bahsedilen bir fikri genişletebilirsiniz. Diğer taraftan elinizde bir araştırmanın sonucu varsa buna bağlantı vermek için yorumu fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Sonuç

Peki gerçekten SEO için blog yorumlarının öldüğünü söylemek mümkün mü? Pek öyle olduğunu zannetmiyorum. Aslında doğru yapıldığında blog yorumları dolaylı olarak daha iyi arama motoru sonuç sıralamasına yol açabilecektir.

Değerli yorumlarla sitenize ve markanıza dikkat çekmeye devam ederseniz sitenize daha fazla insan gelecektir. İnsanlar harika içeriğiniz ile karşılaştığında onu paylaşmaya ve yaymaya başlayacaktır. Okuyucular ne kadar mutlu olursa bir backlink elde etme olasılığınız bir o kadar fazla olacaktır.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap