Web Site URL’ini “HTTP’den HTTPS’e” Yönlendirme

Güvenli Soket Katmanı veya İngilizce kısaltmasıyla SSL, bilgisayar ağı üzerinden güvenli bir şekilde haberleşmemizi sağlamak amacıyla geliştirilmiş kriptolama protokolidir. Bu protokol, genelde kredi kartı ile alışverişin yapıldığı e-ticaret sitelerinde kullanılıyordu. Fakat son zamanlarda Google’ın artık SSL’i olmayan web sitelerini gerek arama sonuçlarında gerekse Google Chrome web tarayıcı üzerinde “Güvenli Değil” şeklinde damgalamasıyla, bir çok web site sahibi SSL sertifikası almaya başladı. Kaldı ki SEO alanında uzmanlık gösteren bir çok kişi, artık SSL’in de bir arama sonucu kriteri olacağı yönünde.

Bu bağlamda bir SSL sertifikası aldıysanız, web site adresinizin başındaki HTTP protokolü, güvenli olduğunuzu işaret eden HTTPS protokolüne dönüşecektir. Fakat HTTP şeklinde de girilmeye devam edilecektir. Bu, arama sonuçlarında linklerinizin sağlığı açısından pek iyi değil. Çünkü bazı linkleriniz HTTP şeklinde indekslenirken, bazı linkleriniz HTTPS şeklinde indekslenebilir. Bu durumun önüne geçmek için hemen aşağıdaki kod bloğunu, .htaccess dosyanıza ekleyebilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Eklediğiniz kod bloğu, web sitenize HTTP şeklinde girilmişse bile bu kullanıcıyı direkt olarak HTTPS’li adrese yönlendirmektedir.

Kod üzerinde oynama yapmanıza gerek yoktur, direkt kullanabilirsiniz. İyi kodlamalar…

Yorum Yap